Wydawać by się mogło, że lody w zimie to nie najlepszy pomysł. Mimo to przecież cukiernie i kawiarnie mają je w swojej ofercie przez cały rok! Choć zimę kojarzymy raczej z grzańcami i słodkimi wypiekami, to może czas nieco złamać swoje przyzwyczajenia. Czy warto jeść lody zimą? Czy chętnie to robimy? Sprawdzamy!
Lody zimą – co mówią statystyki?
Okazuje się, że coraz częściej Polacy kupują lody w zimie! Wzrosty, według statystyk za ostatnie lata, są nawet kilkakrotne w porównaniu z ostatnimi latami! Zaledwie 32% ankietowanych osób unika jedzenia lodów w sezonie zimowym, obawiając się zachorowania. Z tej grupy jednak tylko 15% nie je lodów w ogóle, dlatego można uznać, że jedynie 17% Polaków z całej ankietowanej grupy ogranicza spożycie lodów zimą z różnych powodów. Dla niektórych niskie temperatury na zewnątrz nie są zachęcające, aby dodatkowo raczyć się chłodnymi przysmakami – te osoby uwielbiają rozgrzewające potrawy i trudno byłoby je namówić do jedzenia lodów zimą, nawet jeśli są świadome, że nie przyczyniają się one do zachorowania na przeziębienie lub inne choroby typowe dla okresu jesienno-zimowego.
A czy rzeczywiście należy się obawiać przeziębienia na skutek jedzenia zimnych lodów, gdy temperatura na dworze jest ujemna? Okazuje się, że jedzenie mrożonych przysmaków nie jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko infekcji układu oddechowego. Te są skutkiem roznoszenia się wirusów i bakterii chorobotwórczych, a nie wyziębienia gardła. Dbając o ciepłe ubieranie się, wzmacnianie odporności i aktywność na świeżym powietrzu nie trzeba obawiać się zachorowania z powodu gałki ulubionych lodów!
Czy warto jeść lody zimą?
Oczywiście, że warto! Oprócz posiadania walorów chłodzących lody są przecież pysznym, lubianym przez nas deserem i byłoby przykro ograniczać się do ich spożycia wyłącznie w okresie letnim. Naturalne lody bazujące na gęstej śmietance oraz cukrze to również źródło kalorii – bardzo cennych w okresie jesienno-zimowym, kiedy musimy odżywiać się nieco bardziej tłusto. Wszystko po to, aby sprostać potrzebom swojego organizmu, który zimą zużywa więcej kalorii, by utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Lody w zimie produkowane na prawdziwym mleku, mają także sporą zawartość wapnia, fosforu, magnezu i białek, które są potrzebne do odżywiania organizmu. Wybierając lody z dodatkiem naturalnych zamrożonych owoców, można dodatkowo zafundować sobie pysznie podaną porcję witamin znajdujących się w nich!
Jakie lody zimą najchętniej jedzą Polacy?
Zimą rezygnujemy raczej z lodów sklepowych lub gałkowych, które w lecie stanowią nieodłączny element polskiego krajobrazu na deptakach czy w parkach. Delektujemy się nimi raczej w ciepłych pomieszczeniach – takich jak cukiernie czy kawiarnie. Do gorącej kawy lub czekolady Polacy bardzo chętnie zamawiają na przykład fantastyczną szarlotkę na ciepło z gałką lodów waniliowych – najlepiej sprawdzają się tu lody naturalne, bazujące na wysokiej jakości składnikach i tradycyjnych metodach wytwarzania. Poza tym częściej kupujemy lody familijne w pudełkach lub zamawiamy je w cukierniach i lodziarniach na gałki pakowane do specjalnych termosów, aby przyrządzać z nich w domowym zaciszu lodowe desery. Nie ustaje również popyt na lody gałkowe, które doskonale komponują się nawet zimą z gorącymi, rozgrzewającymi napojami i dostarczają mnóstwa prawdziwej przyjemności. Najchętniej wybieramy tradycyjne smaki – wanilia, pistacja czy czekolada, które jednocześnie należą do najpopularniejszych na świecie.